Rybacka wioska, która na przestrzeni stulecia stała się światową gospodarczą potęgą. Skrawek skalistej zielonej wyspy, gęsto zasiedlony przez przybyszy ze wszystkich stron świata. Tętniący życiem port, łączący Wschód z Zachodem (nie zawsze legalnymi kanałami). Hongkong to pozostająca w wiecznym ruchu metropolia, w której spotykają się kultury, a splątane ludzkie historie tworzą niewyczerpane źródło inspiracji dla jednej z najbardziej niezwykłych światowych kinematografii.

W cyklu towarzyszącym 14. Azjatyckiemu Festiwalowi Filmowemu Pięć Smaków wraz z zaproszonymi gośćmi pogłębiamy tematy przewijające się w tegorocznym programie - omawiamy konteksty społeczne i polityczne, śledzimy ciekawe zjawiska i filmowe tropy. Odcinek towarzyszący sekcji "Hongkong dziś" to przekrój przez fascynującą historię tego regionu i wgląd we współczesną sytuację Hongkończyków. 

O aktualnych przemianach politycznych, skomplikowanej relacji z Chinami i hongkońskiej tożsamości rozmawiamy z Mirosławem Adamczykiem, konsulem RP w Hongkongu w latach 2014-2019, który miał okazję być świadkiem burzliwych wydarzeń, jakie przetoczyły się przez miasto w tych właśnie latach. 

Share | Download(Loading)
Podbean App

Play this podcast on Podbean App